Praktické rady Mauricius

Co je dobré vědět před cestou na Mauricius

Mauricius je svojí vybaveností velmi podobný České republice. Jste však stále v cizí tropické zemi, na pár věcí je proto důležité myslet.

  • Elektrické zásuvky jsou převážně britského typu, potřebujete proto adaptér
  • Voda z kohoutku je pitná, pro jistotu ale pijte vodu balenou
  • Internet je široce dostupný v hotelech a restauracích, můžete si zakoupit i lokální SIM kartu s předplacenými daty
  • Časový posun je oproti ČR v zimě o +3 hodiny, v létě +2 hodiny
 Praktické rady Mauricius
 Praktické rady Mauricius

Víza nepotřebujete

Strong text – Pro vstup na Mauricius víza nepotřebujete. Cesta do této destinace je proto pro občany EU bezproblémová. .
– platnost pasu musí být alespoň 6 měsíců po návratu do ČR
– při vstupu do země můžete být požádáni o předložení platné zpáteční letenky, mějte taky při sobě adresu hotelu

Elektřina

Na Mauriciu je obvykle napětí 220/240 V s kmitočtem sítě 50 Hz. Setkáte se zde jak s britským typem zásuvek, tak se zásuvkami s dvěma kolíky (jen v některých hotelech), adaptér je tedy pro elektrické spotřebiče nutností.

 Praktické rady Mauricius

Internet a telefonování

Ve většině hotelů, restaurací a barů je pro zákazníky zajištěno připojení k internetu, na některých místech může být za poplatek. Kvalita připojení se ale může lišit a pro dlouhodobé připojení doporučujeme místní SIM kartu s předplacenými daty. Jednoduše ji koupíte např. u společností Emtel nebo Mauritius Telecom, další možností je USB s předplacenými daty.
Roaming na Mauriciu funguje, pokrytí je na ostrově rovněž na vysoké úrovni, zahraniční hovory jsou však poměrně drahé. Mezinárodní předvolba pro Mauricius je +230.

 Praktické rady Mauricius

Alkohol

Pěstování cukrové třtiny dává Mauriciu skvělý základ pro výrobu rumu, který je proto nejpopulárnějším alkoholickým nápojem na ostrově a proslavil se i celosvětově. Určitě stojí za degustaci.
Orientační ceny alkoholických nápojů:
– láhev vína: 300 rupií
– láhev lokálního piva (0,5 l): 50 rupií
– láhev piva z dovozu (0,33 l): 80 rupií
– láhev místního rumu: 300 rupií

Co si na Mauricius můžete přivézt

Pokud je Vám více než 18 let, na Mauricius si můžete přivézt 1 l destilátu, 2 l vína nebo piva, 250 ml toaletní vody, 100 ml parfému a 250 g tabákových výrobků (200 cigaret) pro vlastní potřebu.
Zároveň platí přísný zákaz pro dovoz narkotik. Tresty za pašování drog jsou zde velmi vysoké.

 Praktické rady Mauricius

Místní jazyk

Úředním jazykem na Mauriciu je angličtina, která k dorozumění úplně postačí. Nejpoužívanějším jazykem ostrova je ale kreolština vycházející z francouzštiny. Díky pestrému kulturnímu složení obyvatel Vás nepřekvapí slyšet také indické jazyky a čínštinu.

 Praktické rady Mauricius

Měna a placení

Oficiální měnou jsou mauricijské rupie (MUR). 1 KČ se aktuálně rovná přibližně 1,4 MUR.
K místní hotovosti se nejjednodušeji dostanete výběrem z bankomatu, kterých je na ostrově dostatek. Najdete je v každém větším městě (banky, nákupní centra). Před cestou doporučujeme ověřit si poplatky za výběr z bankomatu u své domovské banky.
Na ostrově jsou ve většině turistických oblastí akceptované běžné mezinárodní platební karty (Visa, MasterCard, American Express, Diners Club). Platba kartou může být ale navýšena o 1,5-3 % částky - ujistěte se předem.

Obraťte se na nás

Karolína Nedvědová
specialista na Mauricius a Réunion

+420 773 945 298
+420 228 225 923
mauricius@ckgo2.cz

 Praktické rady Mauricius

Pozor na mořské suvenýry

S narůstajícím počtem turistů na ostrově roste i poptávka po suvenýrech z mušlí, korálů nebo předmětů z želvích krunýřů. Prodej a výroba těchto suvenýrů je zde zakázána. Nepodporujte proto ničení přírody jejich nákupem.

Bezpečnost při koupání

Do vody doporučujeme nosit boty. V turisticky rušných resortech dávejte pozor na rychlé motorové čluny. Opatrní buďte také při výběru místa pro slunění na pláži a opravdu si raději nelehejte pod kokosové palmy.

 Praktické rady Mauricius

Očkování

Při cestě na Mauricius nepotřebujete žádná povinná očkování. Na Mauricius se proto dostanete i bez vakcín. Výjimku tvoří případy příletu ze zemí s výskytem žluté zimnice či přenosné dětské obrny - tehdy je nutné prokázat očkování proti těmto nemocem.

Doporučený očkovací plán pro cestu na Mauricius

Očkování pro vstup na Mauricius opravdu není povinné. Někteří cestovatelé ho ale pro svůj komfort před cestou podstupují. Pokud se pro očkování rozhodnete, navštivte v předstihu některé z očkovacích center, kde Vám odborně poradí s volbou vakcín. Obvykle jsou pro tuto oblast doporučené vakcíny proti:

  • žloutence typů A a B
  • břišnímu tyfu
  • žloutence typů A a B
  • pravidelná očkování (proti tetanu, záškrtu, spalničkám...)
  • kapénkovým infekcím (meningokokové a pneumokokové nákazy, plané neštovice...)
  • vzteklině (při pobytu v divoké přírodě nebo na venkově, při výletech za zvířaty)
 Praktické rady Mauricius

Ochrana před komáry

Při pobytu doporučujeme pečlivé používání repelentů a v podvečer a ráno ochranu dlouhým oděvem.
A obecně platí, že lokální repelenty proti hmyzu a komárům jsou účinnější, koupit je můžete v každém místním obchodě.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Na Mauriciu je dostupná kvalitní lékařská péče, která se ale může prodražit, doporučujeme proto využít dobré zdravotní pojištění, které Vám rádi zajistíme. Číslo ambulance je 999 nebo 114, pokud však můžete, jeďte raději přímo do nemocnice po vlastní ose.

Ochrana před sluncem

Opalování – Mauricius se nachází v blízkosti rovníku. Slunce je tu daleko silnější než v Evropě. Chraňte se dostatečně vysokým faktorem, a to několikrát denně.
Další ochrana – noste pokrývku hlavy a dodržujte pitný režim, min. 2 litry tekutiny denně.