10 nej svátků ostrova Mauricius

10 nej svátků

1/

Thaipoosam Cavadee - svátek slavený v lednu či únoru tamilskými obyvateli ostrova není nic pro slabé povahy. Pro návštěvníky je zajímavý především závěr svátku, kdy hlavním městem vyrazí velkolepý průvod kajícníků v šatech fuchsiové či šafránové barvy, s jehlicemi propíchanými jazyky, tvářemi a hrudníky.

2/

Čínský Nový rok - nový rok slaví obyvatelé s čínskými předky obvykle na přelomu ledna a února. Ulice China Townu v Port Louis jsou vyzdobeny čínskými draky a jeho obyvatelé si rozdávají jídlo jako symbol hojnosti a zapalují ohňostroje pro zahnání zlých duchů. Celá čtvrť se při oslavách zahalí do rudé barvy, která symbolizuje štěstí.

3/

Maha Shivaratri - největší hinduistický svátek konající se mimo území Indie probíhá každý rok v únoru nebo březnu u posvátného jezera Grand Bassin. Hinduisté z celého ostrova se sem schází, aby uctili boha Shivu a přinesli mu obětiny.

4/

Holi - festival barev - březen se nese ve znamení živoucích oslav hinduistického svátku radosti Holi. Během něj na sebe lidé v ulicích lijí barevnou vodu a hází pestrobarevný prach, aby si navzájem popřáli štěstí.

5/

Ganesh Chaturthi - v srpnu nebo září hinduisté přináší sochy boha Ganeshe ke svatému jezeru Grand Bassin, aby s ním vykonali rituální koupel. Hinduisté se také scházejí podél pláží, kde provádějí obdobný rituál. Boha Ganeshe si také uctívají doma, aby pak s jeho sochou vykonali rituál v řece nebo moři.

6/

Pere Laval Day - každý rok se 9. září obyvatelé Mauricia všech vyznání vydají na pouť k hrobce, kde leží katolický apoštol Pere Laval, aby uctili výročí jeho smrti a modlili se za zázraky na jeho hrobě.

7/

Devali - říjnový svátek světel s kouzelnou atmosférou se slaví po celém ostrově a symbolizuje výhru dobra nad zlem. Hinduisté v tento den před svoje obydlí umisťují olejové lampy, které mají přilákat do domu štěstí.

8/

Ghoons - 6. listopadu se v Port Louis koná muslimský svátek, kdy lidé nosí jasně svítící lampiony z bambusu a papíru na znamení smutku nad mučednickou smrtí synovce proroka Mohameda v irácké Kerbale.

9/

Festival Kreol - na konci října v Le Morne Village probíhá každoročně festival oslavující kreolskou kulturu. Kromě tradičních písní a tance séga se zde můžete zblízka seznámit i s kreolskými řemesly a kuchyní.

10/

Teemeedee - mezi prosincem a únorem probíhá v hinduistických chrámech ceremonie, během které věřící po deseti dnech očisty a modlení přecházejí po rozžhaveném uhlí. Nohy si poté chladí v mléce.