10 tipů jak nakupovat

10 tipů jak nakupovat

1/

Vždy si nejdříve projděte trh a porovnejte nabízené ceny.

2/

Mimo standartní prodejny vždy smlouvejte. Začněte na nižší ceně, než jste ochotní zaplatit. Ideální je smluvit se alespoň na polovině původně nabízené ceny.

3/

Pokud prodavač nechce cenu snížit, odejděte. Často za Vámi majitel stánku vyběhne s lepší nabídkou. A pokud ne, je pravděpodobné, že stejné zboží najdete levněji v jiném stánku. Vždy se také můžete vrátit a navrhnout vyšší nabídku, na kterou již prodavač přistoupí.

4/

V případě, že kupujete značkové produkty, zkontrolujte si jejich kvalitu a ujistěte se, že se nejedná o padělek.

5/

Pokud nechcete platit hotovostí, ujistěte se předem, že daný obchod přijímá kreditní karty. V některých místech můžete za platbu v hotovosti získat lepší cenu.

6/

Nechávejte si účtenky pro případ pozdější reklamace.

7/

Na trzích se mějte na pozoru před kapsáři. Hlídejte si své osobní věci, tašku nebo kabelku.

8/

V restauracích je zvykem dávat spropitné alespoň 10 %. V některých případech je již zahrnuté v ceně. Také v hotelích můžete zaměstnance odměnit za dobré služby například 50 či 100 MUR. Taxikáři jsou na spropitné zvyklí, především pokud pracují pro hotel.

9/

Ceny za zboží v hotelích bývají mnohonásobně vyšší, to samé platí například také pro taxi služby. Za lahev vody můžete zaplatit až 3x více než v místním obchodě, služby mohou být až za dvojnásobek ceny.

10/

Nekupujte produkty vyráběné z želvích krunýřů, mušlí či korálů. Kvůli poptávce po těchto suvenýrech je ničena příroda ostrova a jejich prodej je dokonce zakázán vládou. Při odletu Vám hrozí zabavení takovýchto produktů.